Jagiellońska 94c, 85-027 Bydgoszcz 668 118 522

Gabinet w Bydgoszczy
Psychoterapia osób dorosłychPsychoterapia młodzieżyTerapia małżeństw i parKonsultacjeTreningi i szkoleniaLeczenie zaburzeń osobowości
Artykuły - psycholog radzi Listy do psychologa

Psychoterapia osób dorosłych

Celem psychoterapii jest odkrycie mechanizmów odpowiedzialnych za wystąpienie problemów, z którymi zmaga się osoba zgłaszająca, a następnie wprowadzenie takich zmian w sposobie funkcjonowania, które uwolnią od cierprpienica i przyczynią się do polepszenia jakości życia. W zależności od potrzeb oraz możliwości proponuję psychoterapię: krótkoterminową, średnio bądź długoterminową.

Psychoterapia krótkoterminowa

Jest ograniczona w czasie, obejmuje od ok. 12 do 25 sesji,  odbywających się raz na tydzień. Jest przeznaczona dla osób, które z danym problemem zmagają się od niedawna, muszą podjąć ważną życiową decyzję lub znalazły się w kryzysowej dla siebie sytuacji.

Psychoterapia średnio i długoterminowa

Nie ma określonej ilości spotkań, sesje odbywają się raz na tydzień. Pozwala na głębokie zrozumienie siebie i gruntowną przemianę funkcjonowania w różnych ważnych sferach życia.

Psychoterapia poprzedzona jest spotkaniami wstępnymi (konsultacjami), w trakcie których psychoterapeuta poznaje obszary problematyczne, pyta o objawy, dąży do zdefiniowania problemu mającego stanowić cel psychoterapii. Wyjaśnia zasady współpracy, ustala cenę za sesje (uwzględniam sytuację finansową osoby z którą się spotykam i która kwalifikuje się do psychoterapii).  Zawarty zostaje kontrakt  terapeutyczny, czyli umowa między psychoterapeutą a pacjentem i rozpoczyna się psychoterapia. W trakcie której pacjent może liczyć na szczerość, zaangażowanie i dążenie do wyjaśnienia indywidualnych mechanizmów i wzorców postępowania.

Polega na zachęcaniu pacjentów do analizy i rozumienia własnych uczuć, zachowań i  myśli oraz szukania źródeł aktualnych trudności życiowych, które często sięgają okresu wczesnego dzieciństwa lub dojrzewania. Uzyskanie takiego wglądu psychologicznego prowadzi do skutecznego i trwałego zniknięcia objawów i poprawy samopoczucia.