Jagiellońska 94c, 85-027 Bydgoszcz 668 118 522

Gabinet w Bydgoszczy
Psychoterapia osób dorosłychPsychoterapia młodzieżyTerapia małżeństw i parKonsultacjeTreningi i szkoleniaLeczenie zaburzeń osobowości
Artykuły - psycholog radzi Listy do psychologa

List - uzależnienie od leków

Szanowna Redakcjo,
Chciałabym poprosić o pomoc w następującej sprawie. Moja przyjaciółka jest uzależniona od leków przeciwbólowych. Wszystko zaczęło się jakieś sześć lat temu. Agnieszka miała kłopot z zębami. Strasznie ją bolały, dlatego brała często leki przeciwbólowe. Gdy dentysta wreszcie jej pomógł, nie przestała brać tabletek. Zażywała je przy wielu okazjach, za każdym razem tłumacząc, że to na ból głowy. Teraz, gdy spotykamy się, Agnieszka łyka leki potajemnie. Oczywiście ja i tak wszystko widzę i wtedy ona zaczyna się tłumaczyć. Bardzo proszę o pomoc. W jaki sposób powinnam z nią rozmawiać? Czy poinformować o tym jej męża, który niestety niczego nie zauważa?

Drodzy czytelnicy,
Trudno zmagać się z uzależnieniem samemu. Początkowo problem jest mało widoczny, w zasadzie go nie ma, mówimy sobie wszyscy tak mamy, tak robimy. Dotyczy to różnorodnych używek: alkoholu, papierosów, narkotyków, leków czy też, tych mniej „szkodliwych” jak internet czy hazard. Nasze życie zmienia się, problem często staje się na tyle duży, że zauważa go otoczenie. Uzależniony często nie, on sam protestuje, unika tematu, próbuje funkcjonować „normalnie”. Ponosi coraz większe koszty zdrowotne i finansowe, izoluje się. Kiedy używka staje się sposobem na rozładowanie napięć trudno z niej zrezygnować.  Leczenie uzależnienia to proces który ma swoje etapy, od uznania nałogu po sposoby radzenia sobie z nim. Warto szukać wsparcia u terapeutów od uzależnień, grupach AA, forach dyskusyjnych itp. Często leczeniem objęta jest cała rodzina bądź para, zwiększa to możliwości na wyleczenie osoby uzależnionej.