Jagiellońska 94c, 85-027 Bydgoszcz 668 118 522

Gabinet w Bydgoszczy
Psychoterapia osób dorosłychPsychoterapia młodzieżyTerapia małżeństw i parKonsultacjeTreningi i szkoleniaLeczenie zaburzeń osobowości
Artykuły - psycholog radzi Listy do psychologa

List - podejmowanie trudnych decyzji

Droga pani.
Zwracam się do Pani z dosyć typową prośbą o pomoc. Jestem młodą osobą, mam 22 lata. Kilka dni temu dostałem wielką szansę, która polega na tym, że moje życie może się bardzo odmienić. Zapronowano mi pracę za granicą. Bardzo ciekawa oferta, bo przede wszystkim świetnie płatna. Poza tym, od długiego czasu czekałem na zmiany w swoim życiu służbowym, więc ta okazja jest z pewnością wyjątkowa. Problem polega na tym, że od czterech lat jestem z związku z kobietą. Bardzo mi na niej zależy, ale z drugiej strony perspektywa zmian jest tak silna, że nie umiem odrzucić propozycji wyjazdu. Decyzja jest bardzo trudna. W zasadzie chodzi o wybór między miłością a racjonalnym odejściem do życia. Niestety, Ania nie może wyjechać ze mną. Musi zostać kraju. Wybór należy do mnie, ale proszę mi wierzyć, że nie wiem, co zrobić. I bardzo bym prosił o podpowiedź, czy w takiej sytuacji należy wybierać między rozsądkiem czy głosem serca.

Drodzy czytelnicy,
Opisana sytuacja wymaga od nas podjęcia decyzji trochę w ciemno, opierając się na wyobrażeniach, marzeniach, informacjach od innych osób. Jest to trudna sytuacja, kiedy wiemy co zostawiamy a to co przed nami jest dla nas niewiadomą. Kiedy musimy podjąć decyzje mające tak decydujący wpływ na nasze życie przezywamy duży stres, poziom adrenaliny wzrasta. Nowa praca, obce miasto, państwo budzą niepokój, wszystko co obce z czasem oswajamy. Poznanie daje poczucie bezpieczeństwa. Dużo łatwiej podejmować decyzje, kiedy znamy za i przeciw. Czasami musimy zaryzykować, podjąć „wyzwanie” aby się przekonać. Idziemy przez życie, kierując się istotnymi dla siebie wartościami, potrzebami. Są one różne dla każdego z nas, nie należy ich oceniać ale postępować w zgodzie z tym co się czuje- w zgodzie z sobą samym. Później, mając dystans będzie można je ocenić, zrozumieć.